Подорожі 79 дописів з фотографіями

Опубліковано 10 травня 2013, редаговано: 12 жовтня 2024

Єреван

2 травня 2013

Один день у столиці Вірменії. Подивився на річку Раздан, центральні вулиці, пішки до Еребуні та назад.

Чекали в аеропорту Звартноц декілька годин, поки почнеться робочий день у маршруток № 18, щоб доїхати до міста дешевше. В аеропорту небагато рейсів, більшість часу в ньому безлюдно.

Платіжні термінали стоять охайно в ряд в аэропорті Звартноц, Вірменія

Подивився на той Звартноц, поки чекав. Будівля нова. Деякі з вікон мають кольорове скло, тому зранку всередині будівлі з'явилися різноманітні проєкції прямокутників.

Кольорові плями світла всередині аеропорту Звартноц (EVN), Вірменія

Маленький дитячий майданчик біля величезної реклами коньяку.

реклама алкоголю біля дитячого майданчику, EVN, Вірменія

Вночі не видно, що поруч є стара будівля аеропорту. Вийшло сонце та показало нам цей музейний архітектурний експонат, побудований у 1980–1981.

Стара будівля аеропорту Звартноц, 2013, Вірменія

Старе та нове.

Старий термінал аеропорту EVN відбивається в склінні нового, Звартноц, Вірменія

Також Сонце показало нам гори. Це Арагац, найвища точка Вірменії на її поточній політичній мапі. Від мене до вершини 43 кілометри по прямій, якщо як на цій світлині.

Вид на Арагац від аеропорту EVN, Вірменія

Якщо від виходу з терміналу піти одразу праворуч, піднятися маленькими сходами та пройти близько троидцяти метрів, потрапите на кінцеву зупинку маршруток 17 та 18. Це були звичайнісінькі маршрутки, «Газелі», в яких мої плечі упиралися у стелю. 18-а їде до залізничного вокзалу та центру і коштувала 200 драмів, що в той час дорівнювало USD 0.5. Якщо вам зручно, не маєте багажу, то їдьте маршрутками. По дорозі вони помітно наповнюються, а від аеропорту починають напівпорожніми.

В цих багатоповерхівках мешканці верхніх поверхів мають одни з найкращих видів. Їм видно гору Арарат, яку пішоходи не бачать від аеропорту, а також злітно-посадкову смугу Звартноцу. Квартири для спотерів, воістину.

житлові багатоповерхівки біля аеропорту Єревана, Вірменія

Арарат відкривається через 30 секунд після від'їзду маршрутки. Потім ви його бачитимете звідусіль в Єревані. Їдемо через передмістя Єревану — Паракар.

гора Арарат з вікна маршрутки №18, Паракар, Вірменія

Спочатку місто приземкувате та сіре, а ближче до центра стає вищим та коричневим. Вийшли з маршрутки біля вокзалу та дивуємося, яка тут архітектура.

Вокзал в Єревані, Вірменія

Будівля вокзалу дуже серйозна, але всередині була занедбана. На час нашої подорожі тут ходив тільки один пасажирський поїзд з чотирьох вагонів та вагону-ресторану (до Тбілісі та назад). Каса вокзалу починала працювати з десятої години ранку. Епіцентр закинутості вокзалу знаходився у його платному (100 драмів) туалеті. Тітка, що приймала гроші за туалет, спала. Але при всьому цьому був вайфай.

Матвій Андреєв: автопортрет в туалеті залізничного вокзалу Єревана, Вірменія

Висить плакат про події дворічної давнини.

Яркие события 2011 року. Плакат на вокзалі Єревана, Вірменія

Красиві платформи на тлі Араратів — великого та маленького. Вікіпедія каже, що назва Арарат не вірменська, і не дуже давня. Таку назву дали на честь відомого християнського міфу. Вірмени в давнину називали цю гору Масіс («великий»), а турки звуть Агрі даг.

опори критих платформ. Вокзал Єреван, Вірменія

Станція метро «Сасунці Давид», що біля вокзалу, знаходиться над землею. Поїзди метро мали по 4 вагона, а іноді  по три.

помаранчовий поїзд метро на станції «Сасунці Давид», Єреван, Вірменія

На станціях теж був вайфай (сюди ще й вокзальний добивав), але не можна фотографувати. На станції Єрітасардакан, коли я сфоткав автомат з шоколадками та водою, підбіг дядечко в цивільному одязі. Я видалив фото, більше претензій не було.

Попрямували до музею Параджанова. Поки йшли, не припиняли дивуватись потужній архітектурі Єревана. Монументальні будівлі, багато їх.

Площа Росії в Єревані, Вірменія

Всі дома, як державні, так і житлові, вражають. Цікава також назва району міста — «կենտրոն» («Кентрон») — «центр». Наштовхує на псевдоінтелектуальні лінгвістичні роздуми. Зрештою роздуми приводять на сторінку Вікіпедії про лінгвістичне поняття кентум - сатем. Ще цікавіше те, що при тому, що вірменська мова — це сатем-мова, «центр» тут через «к».

Багатоповерховий житловий будинок з балконними галереями. Район Кентрон, центр Єревана, Вірменія

Музей Параджанова стоїть на високому березі ущелини річки Раздан. Стирчить однойменний стадіон «Hrazdan».

стадіон Раздан (Hrazdan) в Єревані, Вірменія

Внизу я побачив привабливий для мене пішохідний міст.

Пішохідний міст через Раздан, Єреван, Вірменія

Спуск вниз від музею Параджанова до того містка був весь у будівництвах. Не дійшовши близько 25 вертикальних метрів до Раздану, я побачив ще одну водну перешкоду — паралельно Раздану тече ще якийсь канал.

Канал над Разданом біля станції «Піонеракан», Вірменія

Знайшов закинуту будівлю, вбудовану в схил. Все обписане назвами рок- та метал-груп. В цій будівлі розміщувалась станція Єреванської дитячої залізниці, яка мала назву «Піонеракан».

Стеля з арками на руїнах станції «Піонеракан» єреванської ДЗ дитячої залізниці, Вірменія

Поруч з каналом пролягають доріжки паркового комплексу стадіону. Ця доріжка мала б вести до того пішохідного містка.

Єреван. Паркові доріжки, що заростають рослинністю біля станції дитячої залізниці, Єреван, Вірменія

Та доріжка приводить до міста, але було знято сходи до прольоту мосту з обох берегів. Схоже, що міст був аварійний та рух ним трохи обмежили.

Відсутня секція сходів на пішохідний міст, Єреван, Вірменія

Заліз на місток. Він з одного боку має насосну станцію, як раз на тому березі, де ще йде штучний канал.

насосна станція на мосту над річкою Раздан, Єреван, Вірменія

Ось такий вигляд річка Раздан має, якщо дивитись з того мосту:

вид на річку Раздан з пішохідного мосту біля стадіону, Єреван, Вірменія

Я більше полюбляю бути назовні, ніж всередині, тому що можна більше кілометрів нагуляти. Тому не хотів витрачати грошей на відвідини музею Параджанова. Але мене вмовили. Коштувало це мені 700 драм. Всередині я дізнався, що він окрім режисури ще робив цікаві, досить божевільні колажі. В музеї фотографій не робив. Вид на музей Параджанова знизу:

вид знизу на будівлю музею Параджанова в Єревані, Вірменія

Подивились на центральну площу Республіки. Площа оточена дуже крутими коричневими будівляями — готелями, історичним музеєм (в ньому ж на перших п'яти поверхах знаходиться художній музей), будинок уряду та головпоштамт.

Єреван. Головпоштамт. Фасад, арка, Вірменія

Зайшли у головпоштамт, щоб відправити поштівки. Всередині світили слабкі лампочки десь по сорок ватів, та все було старим. Контрастувало з монументальністю та потужністю фасаду. На одному зі столів лежала незрозуміла композиція. Вона наче ж лежить на знаку 3.34 «зупинку заборонено».

Скульптурна композиція на столі в єреванському головпоштамті та дорожний знак 3.34 зупинку заборонено

Далі я не дав себе вмовити знов зайти кудись замість того щоб погуляти назовні. Не пішов я до художньої галереї яка аж на п'ять поверхів. Відкрив карту на телефоні та пішов пішки у напрямку фортеці Еребуні.

В Єревані зебри пішохідних переходів — жовті.

Пішохідний перехід - жовта зебра - в Єревані на площі Республіки, Вірменія

Прання сушать майже повсюди. На будинках в центрі висить не менше ніж на околицях.

житлова багатоповерхівка з пранням, яке сушиться, в Єревані, Вірменія

Деякі для затінку вішали простирадла чи ковдри замість скління балконів. Мені подобається. захотів — зняв, захотів — повісив. Зі склінням так легко не вийде.

завіси на балконах. Єреван, Вірменія

Штучний ставок, який на різних мапах зветься іноді Вардавар, а іноді Тохмах, знаходиться серед парку, який було оновлено на честь політичної дружби Єревана з французьким містом Ліон. Тодішній (а, можливо, і поточний) мер Єревану Карапетян на церемонії відкриття сказав, що сподівається на те, що парк стане улюбленим місцем відпочинку мешканців Єревану. Мені здалося, що так навряд чи буде. В парку та навколо нього нема, що робити. Ну, хіба що ресторан біля нього є, але він виглядає дорогим. Парк охайний, але трошки ніби пластиковий. Я навіть перед входом повагався, думав, що занадто схоже на щось приватне. Але хвіртка була відчинена, то зайшов. Бачив, як жінка перебирає кожну травинку, щоб було чисто. Людей в парку я побачив 7. Але, дружба то є добре. і я кщо потрібно було зробити їй символ, то цей парк — гарний спосіб.

Озеро Вардавар (Тохмах), Єреван, Вірменія

У ставку було багато риби, яка чекала на корм та тому пливла за мною, поки я йшов краєм. Але ця риба одразу тікала, якщо підняв руку з фотоапаратом.

риба в непрозорій воді озера Вардавар, Єреван, Вірменія

Ще кілометр-півтора та я дійшов до пагорба Арін-Берд, на якому стоять руїни фортеці Еребуні.

Пагорб Арін-Берд та руїни Еребуні, вид знизу, Вірменія

Тут колись ходив трамвай.

Залишки трамвайних рейок біля Еребуні, Вірменія

Був лише тролейбус № 2, у якого тут була кінцева, і потім він повз залізничний вокзал їхав. Я в ньому не їздив, бо пішки ходив.

Єреванський тролейбус №2 біля Еребуні, Вірменія

Доречі, зверніть увагу на дядьку у штанах. Так в Єревані ходили всі. Ще й у серйозному взутті. Навіть 80% жінок. А спека була помітна. Ще й жінка в касі Еребуні здивувалась, як це я, у спеку без кепки чи парасольки піду? А сама сидить цілий день в штанах замість шортів чи спідниці. Лише дивуюсь, не критикую!

Вхід до Еребуні платний — коштував 1000 драм, у тому числі музей з викопними штуками внизу. Підйом пішки охайними сходами.

Перила та урни сходів до руїн Еребуні, Вірменія

Заліз нагору, зробив панораму на відео:

Руїни симпатичні. Широкі краєвиди. Серед іншого, видно житловий район із звучною назвою Нор Норк. Будинки там кольору піску.

Вид на Нор Норк з руїн Еребуні, Вірменія

Малюнок на стіні. Я не думаю, що він старовинний.

Фреска під старину на стіні в Еребуні, Вірменія

Якщо то старовинний розпис, то хіба дозволили б з ним поводитись ось так, та перекривати сучасним розписом?

Сучасні написи на старовинній стіні Еребуні, Вірменія

Подивившись на це, я пішов геть. Помітив, що в Єревані є фонтанчики з питною водою. Ось цей з них на вулиці Сасунці Давида — найбільш складний з тих, які я тут бачив.

Фонтанчик з питною водою як сходинки, Єреван, Вірменія, вулиця Сасунці Давида

У Єревані теж, як і у нас, в Україні, лінувались писати назви зупинок на знаках.

Табличка зупинки громадського транспорту без назви, Вірменія

Будинки по вулиці Сасунці Давида сірі, якщо далеко від центру. По мірі того, як я наближався до центральної вулиці, будинки фарбувались у коричневий колір.

Дерево на балконі красивого старого коричневого будинку по вул. Сасунці Давида в Єревані, Вірменія

Знов зібрались повним составом, та пішли подивитись на те, що називалось «Каскад». Ми ще не мали уяви, що то таке. По дорозі бачимо: автобусна зупинка біля головної площі на надвузькому тротуарі. Можна робити підніжки машинам, що їдуть повз.

Автобусна зупинка біля площі Революції в Єревані. Ноги майже на проїжджій частині, Вірменія

Виявилося, що каскад це дещо споріднене до єгипетських пірамід та перуанського Мачу-Пікчу. Воно містить в собі мистецькі галереї та музей сучасного мистецтва. Нагорі у нього стоїть стела, яка трохи нагадує про радянські часи.

Каскад в Єревані, вид знизу, Вірменія

Піднятись нагору самотужки не кожен зможе. Для тих, хто не зможе, є громадський транспорт. Я піднявся аж бігом, бо ще нівроку був.

Сходи Каскада збоку, Вірменія

Кусок каскаду біля самого верху та стели був ще недобудованим. Будівництво обходили тимчасовим проходом через вулицю неподалік.

Вершина Каскаду. Кран, оглядовий майданчик, діра вниз з видом на місто. Єреван, Вірменія

Кажуть, що вид на Арарат з Каскаду дуже гарний ввечері, але нам потрібно було вже бігти на поїзд.

Вечерний Єреван с каскада, Вірменія

Єреван це найчистіше місто, яке я бачив. Жодного шматочка сміття я не побачив. Навіть біля будівництва, яке було в каньйоні біля музею Параджанова було чисто. Повага! Тепер всім про це розповідаю.

Всі подорожі