Подорожі 74 дописи з фотографіями

Батумі

4 травня 2013

Один день в Батумі: місцевість Махінджаурі біля вокзала, туристичний центр міста, якісь руїни імені Тамари, ботанічний сад.

Останні декілька десятків кілометрів залізницю ледве хвилі не чіпляють. Для передання атмосфери — фотка з вікна вагону на передостанній станції — Чакві. Потік товарних потягів з написом «нафта» з Азербайджану тут ніколи не переривається.

Цистерни з бензином або нафтою, між якими видно Чорне море. Чакві

Квитки на зручний нічний потяг Тбілісі—Батумі без проблем купили на день відправлення в касі вокзалу. Поїзд їде до вокзала в Махінджаурі — зараз ця місцевість входить до складу Батумі.

Пасажирський вокзал. Махінджаурі

Махінджаурі

Прибули, вилізли у холодний ранок та почали свій рух в бік Батумі. Йдемо, поки не захочемо сісти в автобус. Пройшли крізь трошки дивнуватий парк 1941–1945 перед сходами до якогось санаторію.

Меморіальний скверик на честь другої світової війни 1941-1945. Махінджаурі

Власне селище майже не видно біля дороги. Люди живуть десь там, куди ведуть бокові вулиці.

Вулиця в бік від головної дороги. Туман, ранок, силуети лісових вершин, Махінджаурі

Море та великий пляж з каміння; звідси видно центр Батумі, де стирчить щось дивне. В морі стоять на рейді вантажні кораблі.

Пляж, вид на центр Батумі. Махінджаурі

Залізниця іде до самого Батумі, хоча нас висадили не в ньому. Той вокзал, який у місті — вантажний, біля порту. Хоча рейки прокладено майже по краю води, все одно довелось пробивати тунелі, такий тут рельєф.

Одноколійка в бік Батумі-вантажного заходить у тунель. Махінджаурі

Тунель, схоже, будували ті хто будував метро — понад аркою відцентровано червону літеру «М» тбіліського метрополітену, така ж сама, як в Москві.

літера М — логотип метро назалізничному тунелі в Батумі

Незвичні для жителів глибокої суші комбінації явищ: пішохідний перехід прямо біля моря.

Знак «Пішохідний перехід» на самому березі моря. Махінджаурі

Тут нам набридло йти пішки і ми сіли в автобус. Автобус приїхав занадто швидко — я не встиг видертися на вершину тих сходів.

Сходи, вкриті рослинами. Батумі

Батумі

Батумці закупили китайських (на вигляд) автобусів. Колір громадського транспорту зробили сріблясто-сірий. Мають модні електронні табло. Зупинки в центрі, на відміну від тих, що на окраїнах, підписані охайно. Транскрипції на латиницю є не повсюди.

Сірий автобус громадського транспорту. Батумі

Знак автобусної зупинки в центрі Батумі.

знак автобусної зупинки в Батумі

Компостер щось друкує на квитку. Я проїхався в батумському автобусі лише двічі. Сплачував просто: дав 80 тетрі за двох водію, водій видав квиток і навіть сам пробив.

Компостер біля водія автобусу. Батумі

Приїхали. Ідемо по набережній в бік тих високих будівель. Бачимо величезну, кольору красної риби велодоріжку. Нічого собі. Працює прокат великів по магнітних картках.

Велодоріжка по набережному бульвару. Батумі

Набережну вкрито деревом. Можна ходити босоніж, приємно та круто. Штука зліва на фото це ДНК Грузії — абетка на вежі з подвійною спіраллю.

Дерев'яна набережна, ДНК Грузії. Батумі

Дивно, але це технологічний університет, а не готель якоїсь з світової мережі. Але ще не відкритий.

Хмарочос технологічного університету закриває Сонце. Батумі

Університет з каруселью на висоті біля 100 метрів.

Кабінки колеса огляду на стіні хмарочосу. Батумі

Схоже на голову свині з цього ракурсу. Правда ж?

Насосна станція біля фонтану на початку бульвару. Батумі

Набережна модна, але треба ж піти подивитись і на справжнє місто.

Вхід до старого подвір'я. Батумі

Дім, ніби казковий. Тільки паркан трохи повертає до реальності.

Казкова будівля. Батумі

Палац праці. Це можна розглядати як переклад сучасного словосполучення «бізнес-центр».

Палац праці, табличка Дворец труда. Батумі

Для удобства наблюдения за протекающей мимо жизнью местние жители часто кладут подушки на оконние рами, чтоби локтям било помягче. Или я неправильно определил назначение таких оконних подушек? Пока я писал этот рассказ, мне самому таких подушек под локти захотелось.

Подушки для локтей в откритом окне. Батумі

Велодоріжки, рельєф для сліпих. Щось якось занадто. Ми до такого не звикли!

Велодоріжка та розмітка для сліпих. Батумі

Справжні житлові будинки не мають багатошарової косметики. За цю колоритну пошкрябаність їх всі і полюбляють

Колоритні рбудинки батумців. Батумі

Схоже, що будинок здали зовсім без зовнішнього ремонту — без оградок на балконах, без штукатурки. Ніби нехай кожен сам собі робить.

Балкони багатоповерхівки, один-два зовсім непоштукатурені. Батумі

Білизна між будинками — як з'єднувальна тканина. Ніби скоро ці два дома зростуться.

Білизна між багатоповерхівками схожа на з'єднувальну тканину. Батумі

Дійшли до місця, де набережна ще недобудована.

Бульвар ще недобудований. Траншея для комунікацій. Батумі

Двох місцевих людей, які захотіли з нами поспілкуватись, звали Таріель (був напідпитку, пригостив хачапурі від випадкової торговки) та Фрідон (був тверезий, пропустив через нас 5 своїх маршруток). Цікавий збіг в тому, що саме в такому порядку у повісті «Вітязь в тигровій шкурі» Шота Руставелі з'являються дієві особи з такими ж іменами.

Трошки відпочили біля озеру Нурігелі. Фрідон попередив, що біля нього нема що робити — та мав рацію. В озері живуть жаби, які виглядають шокованими від темпів забудови міста та орієнтації на туристів.

Жаба гріється в озері Нурігелі. Батумі

Знов в автобус — згадали про колесо огляду, яке працювало з  13:00, у найбільшу спеку, мабуть, щоб потім смажених туристів з'їдати. На краю набережної ще залишався шматок того, що було до початку сучасного ремонту. У кущах на пагорбі радісно, у тіні, ховались якісь напіватуристи.

Пустир з пагорбом та деревом біля ДНК Грузії, колеса огляду. Батумі

Скористались колесом огляду. Вартість була 2 ларі за людину. З вершини дещо видно. Пасажирський морський вокзал (мав зачинені двері) та різні інші речи, гори, наприклад. Сніжну вершину не можу визначити.

Вид на порт з колеса огляду. Батумі

Відкрили тут, 4-го травня 2013-го, купальний сезон. Хто зна, може на Чорне море не потрапимо цього року. Трохи поплавали та пішли далі дивитись міст.

Мусульманський райончик біля мечеті. Побачили тут іракців, які їхали з нами у вагоні.

Мінарет мечеті, вид з вулиці. Батумі

Фортеця Тамари вказана у Вікіпедії як історична цікавинка, але статті про неї нема, та й де її розташовано, теж не згадано. Вирішили: попитаємо, а якщо ніхто не знатиме, то так і буде.

— Доброго дня. Не знаєте, де знаходиться фортеця Тамари? — Тамара? Ні, у нас така не працює.
— Доброго дня. А ви не знаєте, де знаходиться фортеця Тамари? — Ні... Дато, йди сюди! — Фортеця Тамари? Це в районі Бензі, я знаю. Можу довезти, я їду в той бік. — За скільки грошей? — Грошей? Ну, ніскільки.

Приїхали, подякували Дато. Видерлись на пагорб сходами. Нагорі — православна церковка біля руїн. Чи Тамари це фортеця, чи ні, не знаю. Чи фортеця, чи залишки старої церкви — теж не знаю. Впевнений тільки в тому, що грузини готові назвати будь яку пилинку імеенм Тамари.

Руїни фортеці або церкви імені Тамари. Батумі

Чотири молодих православних прийшли щоб стерегти від нас маленький клаптик руїн, який використовуться досі. Їхний головний ідеолог, українець за своїм корінням, м'яко допитував у нас стан православ'я та рівень прєлюбодєйства серед молоді в Україні. Ми зізнались йому що ми атеїсти. Зі слів цієї четвірки ці руїни названі на честь того що Тамара просто якось повз неї проїжджала. Знайомий принцип надання назв, бачили в інших місцях світу.

Хрести в Грузії мають зігнуту донизу верхню горизонтальну палку.

Кривий грузинський православний хрест. Батумі

Довго говорили про політику, про крадіїв в законі з останнім зацікавленим, найбильш зацікавленим прихожанином, потім пішли вниз іншим схилом пагорбу, до річки. У правому куті фото видно червоні крапки — то є дика, несмачна безкоштовна суниця.

Сходи позаду пагорбу. Батумі

Наш православний друг не знав, як називається річка. Нічого, подивився на Openstreetmap. Назва річки — Королісцкалі. Тут її перетинають мости — автомобільний та для одноколійної залізниці. Саме тут неподалік колись проходив відомий в інтернеті фотограф-мандрівник Прокудін-Горський. Вид на річку з мосту:

ріка Королісцкалі. Батумі

Хтось живе біля забрудненого берега річки Королісцкалі. За якихось 200 метрів звідси ця річка впадає до Чорного моря.

Житлова багатоповерхівка з білизною на березі річки Королісцкалі. Батумі

Нам час віжвідати ботсад. Сіли в маршрутку № 31. Доїхали. Місцина тут має назву Мцване (зелений) Концхі (мис). Тут вже біля маршрутки дуже красиво, що вже казати про сам ботсад. Висить канатна дорога з одномісними кріслами, на жаль, була закинутою.

Закинута канатна дорога з одномісними кріслами. Батумі, Зелений Мис

До ботсаду з Батумі можна доїхати на маршрутках 31 (до нижнього входу) та 40 (до верхнього).

Занадто красиво порослі рослинами парадні сходи до рейок. Біля рейок тут є нібито платформа, вимощена плиткою, але незрозуміло чому, адже зупинка знаходиться трохи далі, десь 100 метрів звідси до неї. Можливо за якихось свят тут електричка зупиняється, хто зна.

Сходи з архітектурними деталями біля залізниці. Батумі, ботсад, Зелений Мис

Вхід до Ботсаду коштував 6 ларі.Ще три можна сплатити, щоб вас покатав електрокар.

Доріжка в ботсаді. Батумі, Зелений Мис

Ботсад дуже красивий, має дивну пишну рослинність та чарівні види на море з високих скель.

Вид з Зеленого мису на море та залізничне полотно з тунелем. Батумі, ботсад

Бігом та швидким кроком, щоб встигнути якомога більше, згоняв до ділянки цитрусових. Біля ділянки — джерело. Лежать плоди — можно пити воду та закусувати. За смаком — гібрид лимону та грейпфруту.

Джерело з цитрусовими. Батумі, ботсад

Та назад, повз ти ж самі види на море з висоти, тільки вже з заходом сонця.

Зхід сонця та вантажний корабель. Батумі, Зелений Мис, ботсад

Поки чекали на потяг, пробралися в темряві на пляж з початку цієї розповіді. З пляжу видно нічні вогні туристичного центру Батумі. ДНК-вежа зелена, а колесо огляду не має освітлення; технологічний університетище сам не світить, але відбиває світло від інших джерел.

Нічні вогні. Батумі Нічні вогні готелю та ДНК Грузії. Батумі

Подали наш потяг. Виявилось, що ми потрапили у той самий вагон, яким сюди приїхали. Тільки нумерація вагонів змінилась.

Всі подорожі