Подорожі 79 дописів з фотографіями

Опубліковано 20 вересня 2014, редаговано: 21 вересня 2024

Кахраманмараш

13 – 20 вересня 2014

Хотів на гору, але не сходив.

Над містом височіє довга гора Ахир, яка має висоту пів кілометра над рівнем моря. Кахраманмараш (або, скорочено, Мараш) стоїть над великою гірською долиною, та розростається саме вгору: нові будинки будують на боці гори, а не в пониззі. Нагорі краєвиди кращі та вітрів більше. Вітри потрібні, коли спекотне літо.

Перепад висот у місті сягає 350 метрів.

Вид на місто та гору Ахир Даг з аеропорту KCM. Кахраманмараш, Туреччина

Перепад висот у місті сягає 350 метрів.

Місто стрімко росте — здалося, що будується десь біля 300 нових багатоквартирних будинків. Де новий Мараш, а где старий — добре видно з неба.

Вид з літака на місто Кахраманмараш, Туреччина

В Мараші низька злочинність. Торгові не прибирають овочі з лотків на ніч — тільки накривають їх. Можна зайти в магазин, залишивши машину відкритою та з відкритими вікнами. А якщо хочеш подивитись квартиру в новобудівлі, то треба просто зайти в будь яку квартиру на будь якій стадії будівництва, окрім тих квартир, які вже продали.

Квартири, які будуються. Кахраманмараш, Туреччина

Квартири в Туреччині роблять величезними. Гігантські кімнати, балкони — не жартую, на великому балконі запросто встане якийсь автомобіль, та можна буде навколо неї ще ходити. І це ще не кінець — панчлайн такий, що в квартирі балкон при цьому не один.

Схоже, що будують не так, як в Україні — спочатку зібравши з усіх внески, а навпаки. Спочатку будівництво, а продаж — ну, вже як вийде.

В центрі міста є пагорб з охайним парком серед залишків фортеці. Є оглядовий майданчик та невеличкий музей рідного краю. У музеї була обідня перерва.

Стіна фортеці. Кахраманмараш, Туреччина

Гармата.

Гармата в фортеці. Кахраманмараш, Туреччина

Мараш відомий особливим морозивом. Це не те, що продають під вивіскою «Мараське морозиво» з клоунським кривлянням в інших містах Туреччини, як то у Стамбулі. У Мараші виявилось, що це біле морозиво з козячого молока, іноді посередині прикрашене зеленим пилом з фісташок, і продається воно абсолютно без клоунади. Це морозиво смачне, я рекомендую. Воно містить салеп — борошно з сушеної гірської квітки, у якого факту є два наслідки: по-перше, морозиво тверде та ледве дозволяє встромити в себе виделку, а по-друге, його не можна робити ніде крім Марашу, оскільки ту квітку захищає місцева червона книга. Експорт заборонено, щоб обмежити обсяг збору тієї орхідеї. Виходить, що їсти таке морозиво треба саме в Мараші.

В Мараші є декілька компаній, які роблять таке морозиво. Воно в них виходить майже однакове, з мікроскопічними відмінностями смаку. Виробники морозива намагаються назвати себе таким чином, щоб останній склад назви був саме «до», що є скороченням від дієслова «дондур» — «заморожувати». Я побачив такі торговельні марки: Едо, Акдо, Мадо, Мардо, Карпадо. Виходить схоже на японську мову.

Сонце у вересні тут палить помітно. Взагалі в цій місцевості багато сонячних днів. На дахах майже в усіх встановлені сонячні системи нагрівання води.

Баки для нагрівання води сонцем на дахах. Кахраманмараш, Туреччина

Бачив один з таких нагрівачів. Це не найпростіший з них.

Система сонячного нагрівання води на даху. Нурдагі, Туреччина

На висоті 938 метрів є кафешка «Teras», звідки зручно дивитись на місто.

Кафе Teras. Кахраманмараш, Туреччина

Видно дуже широко. Треба тут побувати на схід, захід сонця, а також коли гроза. Має бути епічно.

Вид на місто з кафе Teras на боці гори Ахир Даг. Кахраманмараш, Туреччина

Видно дуже широко. Треба тут побувати на схід, захід сонця, а також коли гроза. Має бути красиво.

Табір біженців з Сирії. Головна тема турецьких новин — війна в сусідній Сирії.

Табір біженців. Кахраманмараш, Туреччина

Навчальний рік в Туреччині, починають 15-го вересня. Замість шкільного дзвоника в Мараші — монофонічна мелодія «Für Elise» Бетховена. Однак, бачив одну школу де замість Бетховена звучала якась турецька мелодія. Мелодію я не записав. Сфоткав шахматний амфітеатр у шкільному подвір'ї.

Шахматний амфітеатр в турецькій початковій школі. Кахраманмараш, Туреччина

Також 15-го вересня у турків виплата частини зарплатні та банкоматів без черги в цей день не побачите.

Черги в банкомати 15-го вересня. Кахраманмараш, Туреччина

Пожежні сходи на нових будинках.

Сходи на випадок пожежі. Кахраманмараш, Туреччина

Нова мечеть в Мараші женеться за прогресом — вона поєднана з супермаркетом та багаторівневим паркуванням. Такий він, сучасний «вхід в мечеть крізь базар».

Автомобільна парковка, вбудована в мечеть. Кахраманмараш, Туреччина

Для прогулянок Марашем не потрібно мати при собі воду. Дуже часто стоять крани з питною водою. Я б сказав, що через кожні п'ятсот метрів такі крани є. Є старенькі, є й нові. А воно спекотно так, що питимете, кранів пропускати не будете.

Люди біля фонтанчику з питною водою в центрі міста. Кахраманмараш, Туреччина

Старі райони міста досить бідні. Багато будинків виглядають покинутими, крізь відкриті двері видно голі стіни та напівтемряву. Можливо, переселились у новіші, а ця історична забудова чекає на руйнацію та реновацію. Є й такі будинки, де ніби хазяїв вже зовсім нема, а замість них там живуть безхатьки.

Старий саморобний будинок в старій частині міста. Кахраманмараш, Туреччина

Є дороги абсолютно карколомних ухилів. Тут от більше ніж 22%. Таке трапляється і на ширших сучасних дорогах, а не тільки у провулках старого міста, таких, як цей.

Провулочок зі стрімким ухилом у старій частині міста. Кахраманмараш, Туреччина

Під час будівництва в горі нарізають тераси, таким чином утворюючи трохи місця для таких неурбаністичних справ, як вигул кроликів, курок та навіть кіз. Неочікувано як для багатоповерхівки.

— Ой, дивись, кролик!

— Там ще й курка!

Кролик та курка. Кахраманмараш, Туреччина

Жінки традиційного виховання в Мараші носять світлі плащі. Виглядають, як слухняні радянські люди. Плащ світлий, щоб трохи відбивати спеку. Спека, нагадую, 42°С.

Жінки в традиційних для Марашу сіро-бежевих плащах та хустинках. Кахраманмараш, Туреччина

Сходи в Кахраманмараші часто вкриті жовтою та червонуватою плиткою.

Напівзруйновані, розірвані сходи біля будівельного майданчику. Кахраманмараш, Туреччина

Спека значна. Асфальт пускає сік, та автомобільна гума плавиться. Ці два соки замазують дорожню розмітку.

Замазана дорожня розмітка. Пішохідний перехід, зебра. Кахраманмараш, Туреччина

Труби, які я бачив у Киркларелі, йдуть від газових котлів-автоматів, які в Мараші встановлюють в усіх нових будинках або всередині квартири, або на балконах. Ще турки виводять на балкони крани з водою. Ось тут такий кран більш-менш очікувано стирчить з труби, а в інших місцях я бачив кран, який був вбудований прямо в парапет балкона.

Автоматичний газовий котел на балконі. Кахраманмараш, Туреччина

Всередині багатоквартирного будинку. Взуття знімають перед дверима квартири та лишають в загальному коридорі. В Мараші не крадуть. По-перше, злочинність тут низька, як мені сказали, а по-друге, під'їзд на кодовому замку. Двері, які нагадують картину Мондріана, типові. Такі тут часто можна побачити.

Типова модель дверей у житловому будинку. Взуття перед входом у квартиру. Кахраманмараш, Туреччина

Відносно старий будинок.

Старий житловий багатоквартирний будинок. Кахраманмараш, Туреччина

Шерсть Ovis aries на балконі.

Шкура барана на балконі житлового будинку. Кахраманмараш, Туреччина

Рекламується послуга в мечеті: якщо ти не можеш зарізати барана на свято (таке буває, якщо турок живе в іншій країні, в якій то заборонили), то можеш зателефонувати та делегувати це своїм друзям чи підрядникам. Якось так.

Оголошення про послугу з віддаленого релігійного вбивства банара. Кахраманмараш, Туреччина

Сонце тут палить добряче. Комах нема (може через спеку, або вітри), тому повсюди сушиться солодкий перець та в'яляться томати. Ось випадковий будинок в центрі міста.

Перець сушать на балконі. Кахраманмараш, Туреччина

«Eczane» означає «аптека».

Дуже багато разів написане слово Eczane (аптека). Кахраманмараш, Туреччина

Абсолютно випадкові кахраманмарашці попросили мене сфоткати їх. Фотку віддати не просили. Спілкувались жестами. Показали, що такі вуса, як у того, обов'язково треба сфоткати. Дядько в зеленому трохи знав англійську, інші — ні. Ну, а я не знав турецьку окрім десятка слів.

Звичайні марашські хлопці. Чоловік з вусами. moustache. Кахраманмараш, Туреччина

Критий рибний ринок.

Рибний базар. Кахраманмараш, Туреччина

Закритий від сонця ряд з овочами та фруктами.

Закритий от сонця попонами фруктовий ряд на ринку. Кахраманмараш, Туреччина

Килим.

Килим, намальований на стіні багатоквартирного будинку. Кахраманмараш, Туреччина

Таблички з номерами будинків та назвами вулиць маленькі (до 20 см завширшки) та присутні далеко не повсюди. В новій частині міста їх важко побачити. Ласкаво просимо до 21-го століття, у якому табличок на вулиці нема, але на картах в інтернеті всі номери є.

Номерні таблички будинків. Кахраманмараш, Туреччина

Ще один погляд на долину наостанок.

Вид вниз на гірську долину з району Mimar Sinan. Кахраманмараш, Туреччина

Ще один погляд на долину наостанок.

Всі подорожі