Подорожі 74 дописи з фотографіями

Джайпур

7 – 9 травня 2012

Два дні у Джайпурі з ночівлею у хостелі. Звичайні туристичні цікавинки міста.

Джайпур виявився набагато спокійнішим та чистішим за божевільне Варанасі. Вокзал чистий, не має килима з людей, не потрібно пильнувати кожен свій крок, щоб не наступини на якусь кінцівку. Ті, хто чекає на поїзди на підлогах, розмістились охайно, як іконки на екрані комп'ютера.

Ну, буду чесним: рікша відразу від вагону пристав і не відставав, але раптом відчепився перед входом у будівлю вокзалу, бо там сидів поліцейський. Мабуть, на вокзалі Джайпуру діють певні правила. Всі рікши залишились за дверима, але не припинили спроб якось нас обдурити. Наприклад, кричати, що ми йдемо не туди, першої платформи там нема, хоч бачили, що ми бачимо першу платформу перед очима, і на ній написано «платформа 1».

На вокзалах в Індії стоять будки з трьома абревіатурами в ряд: STD ISD PCO. Це телефонні будки з касиром. З них можна зателефонувати кудись. Ми зателефонували до гест-хаузу (зупинялись на дві ночі в Pearl Palace Hotel, це був дешевий чистий оазис спокою, рекомендую) та попросили їх забрати нас з вокзалу (безкоштовна послуга для тих хто забронював кімнату). Приїхав авторікша Імран син Імрана. З ним, за більше грошей ніж було б без нього, ми два дні їздили по найпопсовіших місцях Джайпуру.

Почали з Галтаджі (Galtaji), також відомого, як храм мавп. Годували тих паскуд; самець, що домінує, не підпускав нікого до їжі, а тих, хто спромогся вхопити горішок та втік, лупцював.

Вхід до храму мавп Галтаджі з боку Джайпуру. Мавпа на даху

Щоб потрапити до храму, треба перевалити через пагорб. Дорога-серпантин є пішохідною, хоча іноді траплялись індійці-мотоциклісти на своїх моциках «Герой Хонда». Виявилось, що нічого страшного, якщо ти ще нівроку. Наприклад, якщо просто від автодороги до храму та назад, то в один бік набір висоти 48 метрів, у зворотній 91 метр. Подекуди в інтернеті це вважають особливою пригодою. Ну, бог їм суддя... Ось вид приблизно з найвищої точки серпантину.

Вид на Галтаджи з верхньої точки дороги. Гори неподалік від Джайпуру

Спека серйозна: Допив пляшку, одразу купуєш іншу. На стіні — кран з водою, на крані — мавпа.

Мавпа п'є воду по дорозі до Галтаджи

В Галтаджі, та взагалі в Джайпурі, круто. Якщо мати час та свободу погуляти тут повсюди — по храму, по горах — то вистачить на багато днів.

Джал Махал

Джал Махал (індійці вимовляють «мехель») цце такий палац у водосховищі Ман Сагар.

Джайпур. Озеро Ман Сагар, палац Джал Махал. Man Sagar lake, Jal Mahal
Джайпур. Озеро Ман Сагар, палац Джал Махал. Man Sagar lake, Jal Mahal

Чапля. Їх тут ще багато.

Біла чапля на тлі Джал Махалу

Купили туристський квиток для іноземцців. Він за 300 рупій дозволяє відвідати 5 місць: палац вітрів Хава Махал, Амер форт, Нахарга форт, Альберт хол. Довелося доплатити Імрану Імрановичу ще 200 рупій, бо серпантин до Нахарга-форту довгенький..

Дерево біля входу у палац Хава Махал.

Складне дерево у Джайпурі

Палац вітрів Хава Махал

Я так зрозумів, що це був гарем. На мій погляд, архітектура наївна та марнославна.

Палац вітрів Хава Махал в Джайпурі. Hava Mahal (Wind Palace) in Jaipur

Вид на одну з головних вулиь Джайпуру. Навіть автобуси є. Як було б добре знатись на маршрутах та не переплачувати рікшам.

Вулиця в Джайпурі. Вид з палацуц Хава Махал

У палаці досить багато відвідувачів-індійців. Мандрують своєю величезною країною. Майже всі хотіли з нами зфоткатись на всі мобілки. Поки фоткаєшся, підходять інші, стають до нас та незнайомих індійців. Ну я одну фотку і собі зробив. Цікаво також, як усі хочуть доторкнутись до білошкірої жінки. Руку на плече покласти, за руку взяти. А самі у шарфах у ту спеку...

Індійці фоткаються з іноземцями

Форт Амер

Форт називається «Амер». Інколи кажуть чи пишуть «Амбер», щоб було схоже на англійське слово для позначення бурштину.

Ми приїхали до форту Амер здебільшого тому що тут можна проїхатись на слоні. Слони курсують від підніжжя форту до плацу всередині. Дорого: 900 рупій за одну людину. Неприкольно: попона повністю закриває від тебе слона, коли ти на ньому сидиш. Повільно: 650 метрів за 10 хвилин, пішки швидше. Але що поробиш — раз в житті треба на слоні верхи проїхати.

Висить велика табличка: прохання не давати на чай. Погонщик та працівники форту все одно просять додаткових грошей, а також не поспішають давати решту (проїзд 900 + 900 = 1800 рупій, я дав 2000 рупій, довелось просити свої 200 решти).

Вид зі спини слона на підйомі у форт Амер (Амбер форт, Amber fort) Джайпур, Індія

Перед поїздкою було важко знайти, звідки саме стартує маршрут тих слонів. Знайшов тільки коли сильно наблизив супутникову мапу. Побачив декілька білих цяточок. То їхні попони. Тепер ми там побували персонально, та я ось намалював маршрут на карті.

Маршрут слона на Гугл-карті

Пішки буде швидше та дешевше!

Існує ще один, довший, маршрут слонів. Про нього я нічого не знаю, окрім того, що він стартує з того ж місця, що й коротший.

Форт Амер великий та ццікавий. На поверхневий, але якісний огляд форту можна витратити ілий день.

Дорога наверх до форту Амер, Джайпур, Індія

Це — плац. Зліва місце, де ми злізли зі слона.

Плац форту Амер
Плац форту Амер, панорама

Площа в іншій частині форту.

Площа в форті Амер, Амбер форт, Джайпур, Індія

Фрагмент стіни.

Стіни форту Амер, Амбер, Джайпур, Індія

Шахта, повна кажанів, які дрихли. Найцікавіше місце у форті.

Кажани сплять в форті Амер, Амбер, Джайпур, Індія

Садок Кесар К'ярі (Kesar Kyari) на водосховищі.

сад Kesar Kyari на водосховищі форту Амер, Амбер, Джайпур, Індія

Форт Нахарга

Проїхати всередину форту Нахарга коштує 10 рупій. Платили ми, а не Імран. Форт Нахарга менш популярний, ніж Амер, та трошки занедбаний у порівнянні з ним. У 112 метрах нижче починаються будинки Джайпуру, який звідси виглядає величезним.

Панорама Джайпуру с форта Нахарга, Джайпур, Індія

Будівля форту нуднувата, хоч велика. Індійці кажуть «Наарга», а не «Нахарга».

Обсерваторія Джантар Мантар

Стара обсерваторія Jantar Mantar — це купа давнішніх інструментів, за допомогою яких вчені мали відповідати раджі чи султану, з якою з мешканок палацу вітрів йому сьогодні слід поспілкуватися, та коли народиться син. Ну, жарти жартами, але, мабуть, тут окрім ього також розвивалась наука астрономія та ули зроблені важливі спостереження. Нехай і під час консультацій щодо персонального життя раджі. Видиратись на той трикутник не можна. Він для того і був зроблений, щоб на нього видирались, але тепер є паркан та табличка із забороною.

Обсерваторія Джантар Мантар. Джайпур, Індія

Звідси видно палацц Хава Махал, і мені він нагадав голову мохнатого павука.

Вид на Хава Махал з обсерваторії Джантар Мантар, Джайпур, Індія

* * *

Зайшли також в Альберт Хол, бо це включено у квиток. Там була мініатюра: якась риба заковтнула Шиву, який гуляв з друзями. Але Шива збільшився у розмірі та розірвав голову риби зсередини. Через м'ясисту, вологу від біологічних рідин, дірку, яка утворилася, гуляки вийшли та продовжили прогулянку. Обмазані кров'ю, думаю.

Риба їсть Шиву та його друзів на прогулянці, але Шива неїстівний, та розриває рибі голову. Мініатюра в Альберт холі, Джайпур, Індія

Спитали в Імрана, яке значення його імені. Імран під'їхав до свого батька, також авторікші. Батько сказав: «ви знаєте гравця в крікет на ім'я Імран?» Не знаємо, та й гравців таких біля 20. Кажемо: нам цікаво саме значення імені, а не на честь кого. Ось ім'я Матвій, наприклад, означає "божий дар".» Імран-батько на те відповів: «А. Ну Імран теж означає "дар божий"!» Почитали потім в інтернеті. Вікіпедія каже, що арабське ім'я Імран означає «процвітання» або «той, що довго живе».

Імран-син, хоч і не знав значення свого імені, увесь час намагався того знаення «процвітання» з нашою допомогою досягти. За наш другий день в Джайпурі ми наїздили з ним аж на 1200 рупій, але він весь час не припиняв спроб завести нас у магазини з килимами та прикрасами з цінами для туристів. Періодично перевіряв, чи ми не змінили свою думку, чи не захотіли вже до магазину килимів? No, thanks.

Всі подорожі